TÜRKİYEDE ÖĞRENCİLERİN BARINMASI

Türkiye’de öğrenci olduğunuz için konaklama konusuna gelince de şanslı olduğunuzu söyleyebiliriz. Buna ek olarak bazı üniversitelerin kendi konutları da bulunmaktadır.

Türkiye’de öğrenci olduğunuz için konaklama konusuna gelince de şanslı olduğunuzu söyleyebiliriz. Yurtlar çoğunlukla devlet tarafından yönetilmektedir (Yurt-Kur) ama aynı zamanda özel yurtlar ve kâr amacı gütmeyen kuruluşların yurtları da mevcuttur. Buna ek olarak bazı üniversitelerin kendi konutları da bulunmaktadır.

Yurtlarda kalmak istemezseniz, lüks konutlardan, orta halli ve daha küçük konutlara kadar birçok seçenek bulunmaktadır. Bunlar arasında mutlaka size uygun bir seçenek bulunacaktır. Okulunuzu ve kalacağınız şehri öğrenene kadar yurtlarda kalmanız bizim tavsiyemizdir. Belirtmek isteriz ki, yılın her ayında (yaz tatilleri dahil) hizmet veren devlet yurtlarının kalitesi son yıllarda oldukça yükselmiştir.

Ama yine de yurtta kalmak istemezseniz, internetten araştırma yapmak ya da çevrenizdeki bir gayrimenkul ofisine uğramak en kısa yol olacaktır. Fazladan vaktiniz varsa, çevrede dolaşıp kiralık dairelere de bakabilirsiniz. Bir gayrimenkul ofisi aracılığıyla kiralarsanız, bir aylık kira bedelini önden vermeye hazır olmalısınız. Evi aracı ile veya şahsen kiralasanız da, bir aylık kira bedeline denk olan depozitoyu ödemeniz gerekli olacaktır. Kira kontratının sonunda, evi tam olarak teslim etmeniz halinde ödediğiniz depozito bedeli size iade edilecektir.

Kömür, doğal gaz ve sıvı yakıt ile ısıtılan konutlar bulmanız mümkündür. Aynı zamanda merkezi ve apartman sistemiyle ısıtılan konutlar da tercih edilebilmektedir. Evinizde telefon hattı isterseniz Türk Telekom aracılığıyla hat aboneliği başlatabilirsiniz. İnternet erişimi için birkaç şirket bulunmaktadır. İnternet paketleri ve izin verilen aramalar için bilgi almalısınız (Şehirlerarası arama, uluslararası arama, cep telefonu araması). Uluslararası aramalara abonelik için bu seçeneği işaretlemelisiniz. Evinizin, doğalgaz, elektrik ve su sistemleri için bölgenizde abonelik yapmanız yararınıza olacaktır. Kira kontratınız bittiğinde aboneliklerinizi iptal etmeyi unutmayın.

Ayrıntılı bilgi için Danışmanlık şirketlerine müracaat edebilirsiniz